Z čechřice vonné silice – Čechřice vonná (Myrrhis odorata)

Silice z čechřice vonné je antiseptická, hojivá, protizánětlivá, tonizující. Hodí se k léčbě trávení, nechutenství, kataru, bronchitidy, kožních zánětů. Silice se vyznačují sladce lékořicovou aromatickou vůní.

Myrrhis odorata, běžně známá jako sladká cikorka, sladký kerblík nebo myrha, je bylinná trvalka, která pochází z travnatých břehů a lesních oblastí střední Evropy. V průběhu času se v Evropě široce naturalizovala.

Čechřice vonná – růst

Obvykle roste v keříčkovitém trsu vysokém až 2 – 4 m a stejně širokém se vzpřímenými, dutými, rýhovanými a větvenými stonky, které jsou obaleny 2 – 3 zpeřenými, hluboce vykrajovanými, jemně dělícími se, kapradinovitými listy (každý až 12 cm dlouhý) s výraznou vůní a chutí lékořice a anýzu.

Tato rostlina patří mezi léčivé bylinky a obvykle se pěstuje v zahradách také jako kulinářská bylina nebo kvetoucí trvalka. Kdysi se s oblibou pěstovala v bylinkových zahradách pro potěšení z vůně a anýzové chuti jejích listů, a také pro některé léčebné účely (léčba žaludečních potíží a zlepšení trávení).

Dnes se v bylinkových zahradách běžně nevyskytuje. Listy jsou v létě tmavě zelené, na podzim se zbarvují do zlata. Drobné bílé květy srostlé do složených deštníků o průměru 2 cm vykvétají brzy na jaře. Z květů vyrůstají žebernaté plody, které jsou v létě a na podzim okrasné. Na podzim dozrávají tmavě hnědá semena s příchutí lékořice.

Čechřice vonná – zázračné aroma, přísada do jídel i dekorace

Tato rostlina je jediným druhem rodu Myrrhis. Řekové tuto rostlinu nazývali seselis nebo seseli v souvislosti s její sladkou chutí, odtud pravděpodobně pochází i obecný název cikorka.

Ačkoli se pro tuto rostlinu někdy používají běžné názvy myrha a zahradní myrha, nesmí se tato rostlina zaměňovat s několika druhy malých stromů rodu Commiphora, které jsou zdrojem aromatické myrhy používané ve voňavkách, kadidle a některých lécích, jak je uvedeno ve známé biblické pasáži popisující zvláštní dary, které mudrci věnovali Ježíškovi „zlato, kadidlo a myrhu“.

Jako kulinářská bylina je cenným sladidlem zejména pro diabetiky. Všechny části rostliny jsou jedlé (listy, kořeny, květy a semena). Listy lze vařit jako špenát, sekat a přidávat do polévek. Křupavé stonky jsou po lehkém vaření dobrou náhradou celeru. Kořeny lze jíst syrové, v salátech nebo je vařit a jíst jako pastinák.

Květní pupeny jsou jedlé, lze je použít i k dekorativním účelům. Mladé křehké semenné lusky lze jíst jako svačinu. Semena lze použít jako ochucovadlo, například do zmrzliny a koláčů. Semena se kdysi používala k leštění a provonění dřevěného nábytku.

Bylinná medicína

Sladký kerblík je všestranný bylinný lék. Lidé užívají sladkou cikorku jako čaj nebo tonikum při astmatu a jiných dýchacích potížích, kašli, zažívacích potížích, potížích v hrudníku a krku a při poruchách močových cest. Používá se také jako „čistič krve“.

Mezi minerální látky obsažené ve sladké cikorce patří vápník, železo a draslík. Má antimikrobiální, protiplísňové a antioxidační účinky.

Antiseptikum: Předpokládá se, že esenciální olej ze sladké cikorky má antimikrobiální účinky. Přiložení sladké čechřice na ránu má příznivý vliv na prevenci infekce a podporu hojení.

Pomocný prostředek při trávení: Čechřice vonná se odedávna používá ke zlepšení trávení. Nejenže pomáhá zvyšovat chuť k jídlu, je také známá jako karminativum, protože pomáhá zmírňovat nadýmání.

Diuretikum: Čechřice je mírné diuretikum a často se používá k detoxikaci.

Onemocnění dýchacích cest: Tradiční lékaři používali sladkou čechřici jako lék na kašel a astma. Mimo jiné přípravou bylinkové koupele.