Vybavení živé kuchyně

Kvalitní živou stravu je možné připravit i v té nejjednodušší kuchyni. Když má člověk doma kvalitní mixér a běžné kuchyňské vybavení, případně šetří na nový odšťavňovač, nic mu nebrání pustit se do přípravy jednoduchých živých jídel, které zaručeně promění kvalitu zdraví člověka a nepochybně zpestří i rodinný život. 

V případě, že člověk bere živou stravu vážně a rozhodne se transformovat svou kuchyň a rozloučit se se starým způsobem přípravy své stravy, najde v tomto článku vše, co pro svou novou živou kuchyň potřebuje. Prvotní náklady na vybavení živé kuchyně se zpočátku můžou zdát vysoké.

Ve většině případu se ale jedná o velice kvalitní spotřebiče, které kromě toho, že vydrží dlouhé roky, budou i nejlepší investici do zdraví i zdraví celé rodiny. V neposlední řadě také ušetří díky menší spotřebě, a s velkou určitostí i na spotřebičích jako jsou fritovací hrnce, mikrovlnné trouby, toastovače, topinkovače a sendvičovače. 

1. Odšťavňovač

Vlastnit kvalitní odšťavňovač není již záležitostí pouze vitariánů a měl by být v dnešní době součástí každé kuchyně. Je to nejlepší investice do zdraví celé rodiny, a nejefektivnější prevence jakýchkoliv onemocnění. Navíc ho děti jakéhokoliv věku bezmezně milují a o nedělní dopolední program bude postaráno. 

Podstata léčivého účinku džusů spočívá v tom, že zatímco tuhá strava vyžaduje mnoho energie a hodin trávící aktivity, přičemž jenom malá část živin je skutečně vstřebaná a dostupná pro naše tkáně a orgány, v případě čerstvých šťáv, kde jsou živiny zbavené těžko stravitelné vlákniny, je stoprocentní nutriční potenciál ovoce a zeleniny okamžitě vstřebaný do krevního oběhu a do několika minut může být našimi buňkami využitý na obnovu, očistu a uzdravení našeho těla.

Výběr vhodného odšťavňovače není tak jednoduchý, jak se původně zdá, nemusí být ale ani tak složitý, jak se většinou jeví po prvním nahlédnutí do nabídky v internetových obchodech. Většina přístrojů, které se objevili na trhu v posledních letech je velice kvalitní a dražší odšťavňovač nemusí již nutně znamenat kvalitnější.

Ze široké nabídky je lepší vyloučit odšťavňovače odstředivé, které pracují s odstředivou sílou otočných nožů, čímž způsobují zničení některých enzymů a prudkou oxidaci ovoce a zeleniny. Ze zbylých šnekových a dvouhřídlových odšťavňovačů většina lidí zúží svůj výběr na následující odšťavňovače:

  • z dvouhřídlových odšťavňovačů se jedná o Green Star Elite a Angel Juicer
  • a ze šnekových odšťavňovačů je to horizontální Oscar Neo nebo vertikální Omega. Nejnovějším přístrojem v téhle řadě je Sana Juicer, který do budoucna slibuje i lis na olej ze semínek

Navzdory tomu, že Angel Juicer nabízí bezkonkurenční kvalitu a množství šťávy, jeho cena, nesnadnost čištění a nutnost dokoupit hrubé síto na bobuloviny nebo ananas, nakonec rozhoduje spíše o koupi horizontálního šnekového odšťavňovače Oscar Neo DA-1000, který momentálně nabízí nejlepší poměr kvality, ceny a výkonu.

Oscar pracuje metodou lisování místo rozmělňování, které probíhá při nízkých otáčkách, díky čemu dochází k zachování všech vitamínů a enzymů. Je velice tichý a velmi lehko se sestaví i čistí. Dokáže zpracovat všechno ovoce, kořenovou, listovou i naťovou zeleninu a bylinky, a kvalita šťávy je výborná. Samozřejmostí je i možnost vyrobit různé druhy těstovin, ořechová másla, sorbety, zmrzliny a dětské přesnídávky.

2. Výkonný mixér

Kvalitní výkonný mixér je základem přípravy živé stravy a většinou je i prvním přírůstkem a následně i nejčastěji používaným přístrojem každé živé kuchyně. Kokteily (ang. smoothies) je možné připravit z jakýchkoliv čerstvých surovin limitovaných prakticky jenom lidskou fantazií (nejčastější je to ovoce, zelenina, semínka, ořechy, ořechové másla a ořechové mléka, proteinové prášky, nejrůznější super potraviny, bylinky a koření).

Smoothies obsahují oproti čerstvým šťávám i důležitou vlákninu, a jsou proto nutričně nejbohatším živým jídlem ve vysoce stravitelné podobě

Mixér na přípravu živé stravy by měl být multifunkční, to znamená měl by dokázat míchat, sekat a mixovat jak suché, tak tekuté suroviny, a vyrábět koktejly, rostlinná mléka, ořechová másla, polévky, ale i krémy, omáčky, dezerty, zmrzliny a dresingy.

Mixér by měl být také vysokorychlostní, aby dokázal při mixování otevřít buněčnou stěnu surovin, a dostat z nich tak všechny cenné výživové látky. 

U nás většinu lidí odradí nepřiměřeně vysoká cena mixéru Vitamix vydávaného za nejvýkonnější mixér. Ve skutečnosti ale vyžaduje samostatné nádoby na suché a tekuté potraviny, přičemž existují minimálně dva výkonnější a levnější mixéry. Jde o Blendtec a Optimum Blender. Velice cenově dostupným mixérem na českém trhu je Garden 21 Perfect Smoothie. 

3. Dehydrátor

Dehydrátor neboli sušička potravin je další nenahraditelnou součástí živé kuchyně. V běžné kuchyni slouží dehydrátor především na přípravu sušeného ovoce, zeleniny, bylinek a hub, i když je v něm také možné vysušit i celá jídla nebo polévky, které jsou ideální na túry a stanování.

V živé kuchyni však dehydrátor přebírá funkci sporáku a trouby, a je možné v něm připravit teplé a současně živá jídla, nejrůznější sladké i slané chleby, pizzu, palačinky, müsli tyčinky, ořechové, lněné, ovocné nebo zeleninové sušenky a čipsy, fermentované jogurty a sýry a podobně. 

Sušení ovoce, zeleniny, hub či bylinek patří k nejstarším metodám uchovávání potravin, která v nich zachovává všechny cenné látky. Proměňuje je tak v lehko stravitelné a velice chutné trvanlivé zdroje enzymů, vitamínů a minerálů, a to bez jakýchkoliv chemických konzervantů, jako je to u komerčně sušených plodů.

Během přípravy stravy z živých potravin nahrazuje metoda sušení navíc i tepelnou úpravu pokrmů, která nepřekračuje 42 stupňů Celzia, takže nedochází k zničení žádných výživových látek. Umožňuje tak výrobu jedinečných živých výrobků, jako jsou zdravé sušenky a čipsy, „grilovaná zelenina“, živé chleby nebo zdravé müsli tyčinky nejrůznějšího druhu. 

Na českém trhu je široký výběr malých kruhových sušiček, které jsou ale vhodné jenom pro sušení malého množství ovoce, zeleniny, hub nebo bylinek. Pro výrobu těchto výrobků je lepší zainvestovat do čtvercového 9-tácového dehydrátoru.

Vysoké spotřeby za elektřinu se také nemusí nikdo obávat. Provoz bude stát při plném využití na nejvýkonnější program jenom kolem jedné koruny za hodinu sušení. Na trhu dnes existují minimálně dvě sušičky potravin, které splňují kritéria profesionální přípravy živé stravy a spolehlivě udržují nízkou teplotu.

Jednou z nich je populární Excalibur, který přinesl technologii horizontálního proudění vzduchu, zadního místo spodního ventilátoru, nastavitelného termostatu a časového spínače, a druhou je momentálně nejkvalitnější dehydrátor na trhu Sedona, který posunul funkce, spolehlivost a design Exalibru na ještě vyšší úroveň.

Oproti Excalibru je Sedona výrazně tišší a je vybavena jedinečnými prvky jako digitální termostat na přední liště pro spolehlivou kontrolu teploty, možnost denního a nočního provozu, technologie duálního větrání, nerezové madlo a průhledné skleněné dveře.

Některé ovoce, zelenina a výrobky jako je živý chléb, díky vysokému obsahu vody zvyšují svou vnitřní teplotu pomalu, proto vyžadují vyšší úvodní teplotu, která zabrání fermentaci, ale současně nezničí výživné látky. 

Sedona proto přináší také revoluční dvoustupňové nastavení teploty a času, které umožňuje spustit sušičku s úvodní vyšší teplotou a následně ji automaticky snížit, čímž zkracuje celkový čas sušení, a přitom zcela zachovává obsah vzácných enzymů.

4. Kuchyňský robot

Velkoobjemový kuchyňský robot není pro přípravu živé stravy naprosto nezbytný, je však dobrý na výrobu ořechových másel a větší množství „živého těsta“ pro různé tyčinky, sušenky, krekry, živé chleby a dezerty. Mnoho lidí se ptá, když už investovali do multifunkčního mixéru, jestli je nutné koupit i kuchyňský robot.

I když výkonný mixér jako je Blendtec, Vitamix nebo Optimum zvládne připravit i malé množství těsta, mletí ořechů, výrobu mouky a přípravu krému pro živé dezerty, jeho hlavní funkcí je zpracování tekutých surovin a na přípravu velkého objemu těsta při výrobě chleba, dezertů, sušenek nebo tyčinek není určený.

Pro mletí, sekání, míchání a vypracovávání těsta z převážně suchých surovin je kuchyňský robot ideální. Současně je jedním z přístrojů, kde je možné při koupi volit i levnější varianty, neboť většina základních robotů odvede při přípravě hmoty na čerstvé výrobky dobrou práci. U zastánců živé výživy patří mezi nejoblíbenější značky Cousinart, Kenwood a Kitchenaid.

Při koupi je pak důležité akorát zvážit sílu motoru, aby zvládl přípravu ořechového másla, a jaký objem, případně počet pracovních mís, bude pro danou kuchyň a plánovanou přípravu jídel adekvátní.

5. Spiralizér

Spiralizér nebo také špagetovač je vynikajícím doplňkem do živé kuchyně, který umožňuje výrobu nudlí nebo špaget z ovoce a zeleniny. Má tři vyměnitelné nože, pomocí kterých lze za pár sekund vykouzlit úžasně vypadající čerstvé saláty a živá jídla ze zeleninových a ovocných „špaget“. 

6. Naklíčovací miska

Klíčení je jednou z nejdůležitějších metod přípravy živých potravin. Mnohé potraviny jako jsou luštěniny, ořechy a semínka obsahují v syrovém stavu enzymové inhibitory, to znamená tělo je nedokáže plnohodnotně zpracovat, a k jejich oživení je potřebné je namočit do vody a nastartovat proces klíčení. 

Při procesu klíčení začnou v semínku probíhat metabolické děje, které mají poskytnout dostatek živin rostoucímu rostlinnému organismu. V semínku se aktivují enzymy a až několikanásobně v nich vzroste obsah vitamínů. Škroby se přeměňují na cukry, bílkoviny se štěpí na aminokyseliny a tuky na mastné kyseliny. Klíčky také obsahují velké množství železa a hořčíku.

Rostlinné klíčky se konzumují vždy syrové, můžou se však přidat i do vařených jídel po dokončení pokrmu. Na klíčení postačí obyčejný talíř s vodou, případně miska s vatou. Na trhu existuje i sada na klíčení skládající se ze tří misek a záchytného sifonu, kam při proplachování stéká voda, a které umožňují klíčení až tří druhů semínek současně.

Ostatní

Mezi další důležité součástí vybavení živé kuchyně patří běžné kuchyňské nářadí a pomůcky jako jsou kvalitní nože a prkénka, silikonové formy na čokoládu a živé dezerty, mlýnek na mletí lněných a sezamových semínek, nádoba a pytlík na výrobu rostlinného mléka, a sklenice na čerstvé šťávy a smoothies. 

Dalšímu vybavení živé kuchyně se meze nekladou, a co všechno člověk potřebuje k přípravě živých jídel záleží jenom na fantazii každého jedince. Při zařizování kuchyně je rovněž klíčový výběr nábytku, včetně jídelního stolu, židlí, kuchyňského ostrůvku nebo barových židlí.